PREFALZ, krytina s dvojitou stojatou drážkou
Střešní krytina Prefalz je vyrobena z hliníku a potažena vrstvou laku, který poskytuje ochranu krytiny. Při montáži, kdy dochází k drobným oděrkám (poškození ochraného laku) hliník reaguje s kyslíkem, který je ve vzduchu a tvoří přirozenou oxidovou vrstvu. Díky tomu tento materiál chrání sám sebe a prodlužuje se tak razantně životnost střešní krytiny. Proto hliníková střešní krytina nikdy nerezaví a hodí se na místa, kde jsou nepříznivé povětrnostní podmínky. Střešní krytina z hliníku se hodí také na rekonstrukce, protože její hmotnost je zhruba 10% hmotnosti běžné střešní krytiny. Při rekonstrukci tedy není nutné posilovat starý rám střechy a navíc ušetříte čas a peníze.
+ Váha m2: 2,2 - 2,5kg
+ Záruka: 40let za jakost materiálu
+ Záruka: 40let na barvu
+ Životnost: 100let a více
+ Odolný vychřicím: text
K výhodám tohoto materiálu patří velký výběr barev, tvarů a nepřeberné množství střešních doplňků.- Cena:
- Montáž: Zkušený klempíř
+ Životnost OCEL: 60 - 80let s povrchovou úpravou
Přidali jsme nové fotky střech realizovaných v posledních letech.
Nevýhodou je vysoká hmotnost jednotlivých tašek a barevná nestálost, kdy taška na slunci postupně bledne. V porovnání s pálenou střešní krytinou se při pokládání spotřebuje méně kusů, zatížení krovů je tedy srovnatelné.
![]() |
![]() |
Betonová střešní krytina je stálicí mezi střešními krytinami a lze ji použít téměř na všechny typy střech. V současné době se používá nejen na novostavby, ale také při rekonstrukcích starších střech.
Betonová střešní krytina Betonová směs z jemného křemičitého písku, cementu, vody, pigmentů a dalších přísad je zválcována do nekonečného pásu. Ten je rozdělen do jednotlivých kusů a následně vylisován do modelu střešní krytiny. Poté je nanesena příslušná povrchová úprava a betonová krytina následně schne v sušárně půl dne. Tam se zbavuje přebytečné vlhkosti a získává potřebnou tvrdost. Následující den taška „odpočívá“. Proces výroby betonové střešní krytiny je tedy výrazně jednodušší a podstatně rychlejší. Minimální bezpečný sklon pro pokládku obou střech je od sklonu 22° Výroba betonových tašek Pro výrobu jsou používány přírodní suroviny - písek, voda, jemný portlandský cement, ekologická, vodou ředitelná disperzní barviva. Vlastní čistička odpadních vod ve všech výrobních závodech zaručuje téměř stoprocentní znovupoužitelnost. Výrobní odpad se ukládá do vlastních deponií a přes výrobu je redukován o 50% Krytina je vyráběna z vysoce zhutněného kvalitního betonu z prvotřídních surovin - křemičitého písku, portlandského cementu, vody a oxidů železa. Vykazuje velkou pevnost a odolnost vůči mechanickému poškození, mrazuvzdornost, tvarovou přesnost a stálost.
K výhodám tohoto materiálu patří velký výběr barev, tvarů a nepřeberné množství střešních doplňků. Široká nabídka tvarů, barev, povrchových úprav a sortimentu Možnost zakoupení v nižžších cenových hladinách + cena Dlouhá záruka 30 let vyjmečně max 50let 15 let funkčnost střešního systému Vysoká životnost obyč může dosáhnout 70 max 100let Ceny betonových tašek se pohybují v rozmezí 200–400 Kč/m2. je kvalitní střešní krytina, je vhodná pro stavby s omezeným rozpočtem a rekonstrukce, má vysokou pevnost a dlouhou životnost, se snadno pokládá menší nasákavost (ověřit)
Nevýhodou je vysoká hmotnost jednotlivých tašek a barevná nestálost, kdy taška na slunci postupně bledne. V porovnání s pálenou střešní krytinou se při pokládání spotřebuje méně kusů, zatížení krovů je tedy srovnatelné.
Povrchové úpravy betonových krytin Betonová krytina je probarvována pomocí pigmentů už při samotné přípravě směsi. Následně je obarvena 2 až 5 nástřiky. Některé betonové krytiny jsou dodávány i bez povrchové úpravy. Betonové střešní krytiny však v průběhu let svoji barevnost ztrácí. Vyšší počet nástřiků její barevnost prodlužuje. Zároveň snižuje poréznost krytiny, zabraňuje usazování mechu, zplodin a nečistot. V ČR se pro nástřik používá levnější styrol-akrylát. V Německu pak čistý akrylát s delší barevnou stálostí.Pálená střešní krytina je z hlediska mechanické odolnosti i živostnosti srovnatelná s betonovou. Je vhodná na střechy, kde je radikálně požadovaná technická dokonalost a nestárnoucí estetická hodnota.
Minimální bezpečný sklon pro pokládku obou střech je od sklonu 22° Pálená střešní krytina Pálené tašky jsou vyrobeny ze směsi cihlářské hlíny a jílu. Obvykle se jedná o materiály těžené v blízkosti samotné výrobny, právě proto mají tašky každého výrobce trošku jinou barvu i strukturu. Například pálené bobrovky můžete pokládat od 30° a pálené prejzy od 40°. Proces výroby začíná těžbou a odležením materiálu. Poté se hlína a jíl promíchají, pečlivě rozemelou a přidávají se další příměsi. Díky tomu vzniká velmi homogenní materiál bez kvalitativních odchylek. Tato směs se slisuje do nekonečného pásu, který se následně rozděluje to přibližné velikosti tašek. Poté je vyražena do formy a putuje na vypálení do pece. Proces výroby trvá přibližně 3 dny. - Výroba keramických tašek Také k výrobě keramických střešních tašek používá BRAMAC výhradně nejkvalitnější suroviny z čistě přírodních zdrojů. Keramické střešní tašky jsou recyklovatelné. Teplota vypalování se pohybuje mezi 980 -1070 °C, což je relativně nižší teplota než bývá standard u jiných výrobců pálených tašek. Tato skutečnost vede k úspoře energie Krytina je vyráběna ze směsi hlíny (jílu) a vody. Tato směs se suší vzduchem a následně vypaluje v pecích při vysokých teplotách. Takto vzniká cihlově červený (keramický) střep, který neobsahuje žádné škodliviny a přísady.
Materiál má vysokou pevnost, odolnost vůči povětrnostním vlivům a chemické zátěži. Historicky ověřená krytina, přírodní materiál Široká nabídka tvarů, barev, povrchových úprav a sortimentu Doporučená do památkových zón Vysoká záruka od 30let až 50 Vysoká životnost obyč může dosáhnout 70 max 100let, glazura 100 až 150 Snadná výměna Odolnost barvy u glazury a engobovaných - režná taška bez povrchové úpravy Nejlevnější režné tašky začínají na cenách 270 Kč/m2. Engobované tašky se pohybují v cenové hladině 320–400 Kč/m2. Nejdražší glazované tašky stojí 380–600 Kč/m2. je tradiční střešní krytina, se vyrábí v mnoha profilech a třech základních povrchových úpravách, má dokonalé vodní zámky proti zatékání, má vysokou životnost, je vhodná pro střechy s náročnějšími technickými požadavky, obvykle novostavby má nestárnoucí estetickou hodnotu.
V porovnání s betonovou střešní krytinou je však pálená taška náročnější na výrobu. To se samozřejmě projeví i na její ceně. Rozpočtově vychází tento materiál přibližně o 30 % dráž. Pálené tašky si zachovávají barevnou stálost po celou dobu své životnosti. Povrchovým úpravám pálených krytin věnujeme samostatný tematický článek, proto zde uvedeme jen základní přehled. Povrchové úpravy pálených krytin Režná střešní krytina Jedná se o vypálenou hlínu bez povrchové úpravy. Je to základní verze tašky. Engoba Je směs barevných jílů, které se v tekuté formě nastříkají na tašku a jsou zapečeny při vlastním pálení. Tato povrchová úprava je matná a můžete si vybrat ze široké barevné palety. Glazura Je tekutá směs jílů se sklovitými příměsemi. Díky nim je povrch vysoce lesklý, má minimální poréznost a je velmi odolný vůči nečistotám. Jedná se o nejlepší a nejdražší povrchovou úpravu střešních krytin.
Skládaná vláknocementová střešní krytina (tzv. Eternit) je vhodná pro použití na střechách se sklonem vyšším než 18°. Využít se dá i pro obložení fasád a štítů budov.
Výhody lehké estetické není nutné použít laťování levnější varianta k břidlici dobrá životnost až 50 - 80let Nevýhody u nejlevnějších šindelů (krátká životnost) i 10let není možno chodit (praská, obzvlášť na laťování) Na laťování velmi obtížné vyměnit eternit za nový náročnější na montáž zvýšené požadavky na správnou funkčnost dražší oproti nejprodávanějším krytinám Krytina je vyrobena na bázi cementu, buničiny a umělých vláken se speciální povrchovou úpravou po obou stranách výrobku. Materiál má nízkou hmotnost, vysokou trvanlivost a stálost barev i při vysoké expozici.
Bitumenové (asfaltové) šindele jsou díky vynikajícím technickým vlastnostem a estetické hodnotě schopny uspokojit nejrůznější architektonické požadavky a současně zaručují odolnost vůči atmosférickým vlivům, dlouhou životnost, minimální nároky na údržbu, snadnou a rychlou pokládku.
Výhody lehké estetické není nutné použít laťování pochozí Nevýhody u nejlevnějších šindelů (krátká životnost) i 10let Šindel modifikovaný bitumenem je trvanlivý materiál s dlouhou životností a vylepšenou odolností proti stárnutí. Vydrží mechanické i chemické poškození.
Největší předností krytiny je její nízká hmotnost. Krytina je vyráběná z vysoce kvalitního ocelového nebo hliníkového plechu s barevnou povrchovou úpravou. Splňuje veškeré estetické, technické i funkční požadavky kladené na střešní krytinu.
Vyhody Nizka cena ve standartnim provedení = 25micronu polyester lesk 4,5 - 5kg na m2 ocelové 2,3 - 2,8kg na m2 hliník výjimečně lehké barevně přizpůsobivé absolutně nenasákavé dlouhodobě odolné materiálově variabilní skládané ze šablon rychle montovatelné kompletní s doplňky finančně nenáročné s atraktivním vzhledem Nevyhody 15 - 40let dle povrchové úpravy Zvýšená pracnost u složitějších střech Nehodí se na složitější střechy Větší objem zkondenzované vody na vnitřní straně plechu ! vždy dobře odvětrat obyč 25micronu lesk životnost 30let (u dražších variant více) šroub je vidět z vrchu DĚLENÍ KRYTINY: Pouze prostřihovací nástavcem na vrtačku, elektrickými, nebo klempířskými nůžkami. Všechny řezy je nutné zatřít ochranným lakem a odstranit kovové piliny, které začnou v budoucnu korodovat. Nikdy nepoužívat nástroje s brusnými kotouči, ty příliš zahřejí povrch v okolí řezu a tím se naruší polyesterová vrstva. Odletující roztavené kousky oceli - jiskry se při dopadu na střešní krytinu zataví do polyesterové vrstvy / až v několik metrové vzdálenosti od řezání (a později po několika měsících až letech) způsobují vznik charakteristických žlutých skvrn s následnou hloubkovou korozí způsobující prorezivění plechu. V případě použití dělících zařízení s termickým efektem, zaniká nárok na uplatnění záručních podmínek u výrobce! V případě montáže je nutné odstraňovat vznikající kovové piliny z povrchu plechu měkkým kartáčkem! Charakteristickou vlastností je snadná a rychlá montáž, dlouhá životnost a minimální údržba.
Na stavby s plochou nebo mírně šikmou střechou se nejlépe hodí pro izolaci střechy jednovrstvé fóliové střešní systémy, které po svém svaření vytváří kompaktní nepropustný hydroizolační povlak střechy.
20-30 let Pro kvalitní provedení izolace střechy je těmto střešním systémům dodávána řada doplňků, které jsou nutné pro správné provedení všech detailů střešní izolace a dokonalé fungování střešní krytiny. Pro ukončení kotvení a opracování lineárních částí krytiny je především důležitý poplastovaný plech vyrobený z ocelového pozinkovaného plechu.
Na stavby s plochou nebo mírně šikmou střechou se nejlépe hodí pro izolaci střechy jednovrstvé fóliové střešní systémy, které po svém svaření vytváří kompaktní nepropustný hydroizolační povlak střechy.
Pro kvalitní provedení izolace střechy je těmto střešním systémům dodávána řada doplňků, které jsou nutné pro správné provedení všech detailů střešní izolace a dokonalé fungování střešní krytiny. Pro ukončení kotvení a opracování lineárních částí krytiny je především důležitý poplastovaný plech vyrobený z ocelového pozinkovaného plechu.
Na stavby s plochou nebo mírně šikmou střechou se nejlépe hodí pro izolaci střechy jednovrstvé fóliové střešní systémy, které po svém svaření vytváří kompaktní nepropustný hydroizolační povlak střechy.
Výhody "Královna mezi střešními krytinami" Velmi estetická Nevýhody Vysoká cena od 30-35% Pro kvalitní provedení izolace střechy je těmto střešním systémům dodávána řada doplňků, které jsou nutné pro správné provedení všech detailů střešní izolace a dokonalé fungování střešní krytiny. Pro ukončení kotvení a opracování lineárních částí krytiny je především důležitý poplastovaný plech vyrobený z ocelového pozinkovaného plechu.
Výhody imitace eternitu, břidlice, tašek, došků lehké cena životnost Nevýhody Plastové střešní krytiny jsou vyrobeny z polyolefinů (polypropylénu a polyetylénu). Tyto suroviny jsou získávány velmi kvalitní separací odpadních plastů vznikajících především v automobilovém průmyslu. Takovéto plasty, již jednou ošetřené pro venkovní použití, se znovu při výrobě krytin zušlechťují barvivy, UV stabilizátory a plnivy, aby se k zákazníkovi dostal výrobek co možná nejlépe ošetřený proti dlouhodobému působení povětrnostních vlivů.
Přidali jsme nové fotky střech realizovaných v posledních letech.
Betonová střešní krytina je stálicí mezi střešními krytinami a lze ji použít téměř na všechny typy střech. V současné době se používá nejen na novostavby, ale také při rekonstrukcích starších střech.
Krytina je vyráběna z vysoce zhutněného kvalitního betonu z prvotřídních surovin - křemičitého písku, portlandského cementu, vody a oxidů železa. Vykazuje velkou pevnost a odolnost vůči mechanickému poškození, mrazuvzdornost, tvarovou přesnost a stálost.
K výhodám tohoto materiálu patří velký výběr barev, tvarů a nepřeberné množství střešních doplňků.
Nevýhodou je vysoká hmotnost jednotlivých tašek a barevná nestálost, kdy taška na slunci postupně bledne. V porovnání s pálenou střešní krytinou se při pokládání spotřebuje méně kusů, zatížení krovů je tedy srovnatelné.